Current Governors

Our Governors
Richard Sage
Start date : 1st January 2018
End date : 31st December 2021
Address: 3 Linden Road, Bexhill TN40 1DN
Governor type: Co-opted
Position: Chair (from 1st Jan)
Responsible for : Policy Review
Caroline Hicks
Start date : 28th September 2017
End date : 27th September 2021
Address: 4 April Place, Buckhurst Road, Bexhill TN40 1UE
Governor type: Co-opted
Position: Vice Chair (from 1st Jan)
Responsible for : Curriculum
Mrs Rebecca Reed
Headteacher
Staff Governor
Appt. 01.09.15 - 4 years
All meetings attended
 
Miss Chloe Hinxman
Staff Governor
Appt. 19.10.15 - 4 years
Mr John Chinn
Co-opted Governor
Chair of L&M committee
Appt. 1.9.15 - 4 years
1 excused meeting 2014-15
Niece is a member of staff at the school
Mrs Barbara Thomas
Co-opted Governor
Appt. 1.9.15 - 4 years
1 excused meeting 2014/15
Wife of Mr Thomas
Mr Anthony Thomas
LEA Governor
Appt. 28.9.17 - 4 years
All meetings attended 
Responsible for : Safeguarding
Husband of Mrs Thomas                      
Mr D Becker
Governor type: Parent Governor
Appt. March 2018 - 4 Years
 
Miss P Davies
Governor type: Parent Governor
Appt. March 2018 - 4 years
Mrs Sarah Potter
Clerk to the Governors